יום שישי, 05 ביוני 2020, י"ג סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

בריאות ותזונה במה קורא נט

הורים מעשנים?  כיצד זה משפיע על ילדכם?

באדיבות מרב נירן, מנהלת ההדרכה ברשת "אלן קאר" רשת הגמילה מעישו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

לבנה דבח

עורכת והבעלים של מה קורא בכפר ומה קורא נט

makorebakfar@gmail.com

 

כולנו יודעים שהורים צריכים לתת דוגמה אישית לילדיהם על מנת שאלה, יגדלו להיות אנשים טובים ויחיו חיים בריאים. הדוגמה האישית צריכה לבוא לידי ביטוי גם בהימנעות מסיגריות...

העישון לא משפיע רק על המעשן עצמו אלא גם על מי שבסביבתו, והילדים, בסביבה הקרובה מאוד. ההשפעה באה לידי ביטוי הן בהיבט רפואי והן בהיבט של דפוס התנהגות בעתיד בהקשר של עישון סיגריות. אם הנכם מעשנים, כנראה שגם הילדים שלכם יעשנו כשיגדלו. 

 

בהיבט הרפואי

עישון פאסיבי, להיות נוכח בסביבת אדם מעשן, כבר הוכח כמשפיע באופן שלילי על הבריאות, וכשמדובר בילדים, ההשפעה הנה עוצמתית יותר מההשפעה השלילית על מבוגרים. מחקרים רבים נעשו בנושא ולמשל נמצא כי ילדים לאימהות מעשנות, נמצאים בסיכון הגבוה פי 2.1 לחלות באסטמה, בהשוואה לילדים לאימהות לא מעשנות. השפעת העישון הפאסיבי מתחילה עוד ברחם, נשים שמעשנות במהלך ההיריון, לרוב יולדות תינוקות במשקל לידה נמוך יותר, מה שעלול להשפיע על מידת ההתפתחות הכללית של התינוק. כמו כן, כמות קטנה של ניקוטין עלולה לחדור לחלב האם ובעת הנקה, התינוק סופג זאת. ממצא חמור נוסף או שמקרי מוות בעריסה הנם גבוהים יותר בקרב תינוקות להורים מעשנים.

 

העישון לא רק משפיע על ילדיכם באופן פאסיבי אם הם נחשפים לעשן אחרי שהם נולדים או ברחם אימם במהלך ההיריון. מסתבר שהוא משפיע עליהם עוד לפני שחשבתם להביא אותם לעולם. בממצאים שעלו ממחקר שנערך באוניברסיטת פלורידה בארה"ב נמצא כי אבות שמעשנים מעלים את הסיכון שילדיהם ונכדיהם יסבלו מהפרעות קשב וריכוז וקשיים קוגניטיביים עוד לפני שהם נולדים. משום שלא רק החשיפה לעשן משפיעה על הילד, אלא צריכת ניקוטין משפיעה על הגנטיקה של ההורה שתועבר לצאצאו כשתתבצע ההתעברות. גילו כי העישון משנה מספר גנים אצל הגבר, כולל הגן DRD2, הקובע קולטן במוחו של העובר אשר הממלא תפקיד בקוגניציה, בזיכרון ובלמידה ולכן לפי המחקר, אפילו לילד לאב שעישן שנים לפני שנולד יש סיכוי גבוה יותר להיוולד עם הפרעות קוגניטיביות. מחקרים קודמים כבר הראו כי אימהות המעשנות סיגריות מעלות את הסיכון של ילדיהן לפתח הפרעות התנהגותיות, ועכשיו גם אצל האבות מתגלה הסיכון. 

 

עישון פאסיבי בקרב ילדים יכול לגרום לעוד מגוון מחלות לא נעימות, מה שציינו לעיל, זה על קצה המזלג. אך חשוב לדעת שגם הורים שמקפידים לא לעשן בנוכחות הילדים, עדיין משפיעים לרעה על בריאות ילדיהם. מחקר מצא שבבתים שההורים מעשנים, רמת החומרים המזהמים שנמצאה באוויר, בדגימות של אבק מרחבי הבית והשטיח, גבוהות פי 7 מאשר בתים ללא עישון...

 

חינוך להרגלים רעים

מלבד ההשפעה השלילית על בריאות הילדים שנאלצים להיות מעשנים פאסיביים, כאשר הורים מעשנים, הסיכוי שהם בעצמם יעשנו כשיגדלו גדול הרבה יותר בהשוואה לילדים להורים שאינם מעשנים, וזה הוכח מחקרית. למעשה נראה כי 40% מהילדים שנחשפים בבית לעישון, יתנסו בעישון בעצמם. 

ממצא מעניין נוסף שקשור להורות ועישון סיגריות, שגם שובר את המיתוס כי סיגריה מרגיעה, נמצא כי אימהות מעשנות מדווחות על כך שהן מאבדות את הסבלנות שלהן ומרגישות קוצר רוח במחיצת הילדים שלהן, ככול שמתקרב "זמן הסיגריה". כך שלא רק שזה לא מרגיע, זה גם מייצר מתחים מיותרים בין האימהות לילדים.

 

בנוסף, הורה שמחזיק בתפיסות השגויות כי הסיגריה היא משענת, כלי שנותן לו ביטחון או תורם לו בהפגת מתחים ושעמום ברוב במקרים יעביר את אותן תפיסות לילדו שעלול להרגיש כי יש בעישון גם יתרונות וירצה להתנסות בו בעצמו. 

אם אתם מחפשים דרכים איך להפסיק לעשן בקלות, תנו דעתכם לכך שכאשר הילדים שלכם יראו אתכם נגמלים ומנצחים את ההתמכרות וההרגל הרע והמזיק, הם יראו בכם דמות מעוררת השראה ויוכלו לשאוב מכם כוחות.    

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: