יום שישי, 05 ביוני 2020, י"ג סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

בריאות ותזונה במה קורא נט

5 טיפים: כך תמנעו מזיופים וממתחזים בתחום הרפואה האסתטית

פורסם בתאריך:


בתקופה האחרונה מתרבים הסיפורים על רופאים מתחזים בתחום הרפואה האסתטית ועל מעבדות פיראטיות, המייצרות חומרים למילוי קמטים  ללא אישורי משרד הבריאות. לפני שבוחרים היכן לעבור טיפולים לתיקון פגמים אסתטיים בפנים, או ביתר חלקי הגוף, כדאי להשקיע בבדיקה מוקדמת ובבירורים שונים. 

  • מומלץ לבדוק את מספר הרישיון של הרופא המטפל – במטרה לוודא שמדובר ברופא/ה מוסמך/כת ובעל/ת רישיון תקף, המפורסם באתר משרד הבריאות. כתובת האתר: https://www.old.health.gov.il/oskimbbriut/rufim/index.asp

בדיקה פשוטה כזו תמנע מקרים של עוגמת נפש בגין נפילה ברשתם של מתחזים לרופאים, העלולים לפגוע ולסכן את המטופלים. רק לאחרונה חשפה המשטרה מקרה של מתחזה לרופא בשם: דדה ביטון, שהוא למעשה קוסמטיקאי בן 30, שהתחזה לרופא מומחה לרפואה אסתטית, ולמרות שאין לו רישיון, הזריק בוטוקס וחומצה היאלורונית לעשרות, ואולי אף למאות נשים וגברים בקליניקה שלו בפתח תקווה. 

  • כדאי לקבל המלצות ממטופלים קודמים – לא כדאי להסס לבקש לשוחח עם מטופלות ומטופלים קודמים כדי לקבל מהם חוות דעת על איכות הטיפול שקיבלו במרפאה. מומלץ גם לבקש לראות  תמונות של מטופלים לפני הטיפולים ואחריהם, כדי להיווכח באיכות עבודת הרופא/ה.  הבירור המקיף מסייע גם להבין טוב יותר את תהליך הטיפול המתוכנן, ולהגיע אליו ברמת מוכנות גבוהה. 
  • חשוב מאוד לבדוק באילו חומרים משתמשים במרפאה אליה פונים – לשם כך, יש לבקש לראות את אריזות המוצרים ולהיווכח בכך שלא מדובר באריזות מזויפות, אלא בכאלה שיש עליהן מספרי אצווה/מספרים סידוריים (ראו בתמונה), ובנוסף מספר רישיון, המהווה אישור לכך שיוצר במפעל מאושר על ידי משרד הבריאות, או גורמי בריאות בחו"ל. לאחרונה התגלו בישראל מעבדות פיראטיות לזיוף חומרים כימיים, אשר אינן עומדות בתקנים המחמירים לייצור מוצרים רפואיים, כמו: תקינת GMP, או ISO שמשמעה: יצור בחדרים נקיים, תוך פיקוח צמוד והדוק של משרד הבריאות על כל שלבי הייצור, החל מתכנון המבנה בו יבוצע היצור וקביעת נהלי עבודה, וכלה במדידת מספר החלפות האוויר בחדר, בקרה ואיכות על כל מוצר שמתתחרר לשוק ועד נהלי סילוק הפסולת ושטיפת הכלים.
  • יש לשים לב לתנאי אחסון המוצרים ולתאריכי התפוגה- למוצרי מילוי קמטים ולמוצרים אחרים בתחום הרפואה האסתטית, יש תאריכי תפוגה ברורים, אותם ניתן למצוא על גבי האריזה החיצונית, בסמוך לסמל של שעון חול כפי שמופיע בתמונה:  

כמו כן, טווח טמפרטורות בהן ניתן לאחסן אותם. 

טווח הטמפ' לרוב יסומן באמצעות סמל של מד טמפ', שעליו מפורטות טמפרטורות המינימום והמקסימום לאחסון המוצר הטמפרטורה לרוב נעה בין 2-32 מעלות.

  • חשוב מאוד לבדוק את מקור המוצרים- מאיפה הגיעו המוצרים והיכן הם מיוצרים. במידה ויש כתובת ומענה בהם אפשר לקבל תשובות ופרטים, תדעו כי למוצר ערובה כי הוא אכן מיוצר בתנאים הטובים ביותר וכי הוא בטוח לשימוש. כתובת המפעל תופיע על גבי האריזה בסמוך לסימן מוסכם בצורה סכמטית של מבנה תעשייתי.

הטיפים נכתבו ע"י ד"ר ליאת גולדשייד – זמירי, מנכ"לית חברת 'לומינרה דרם' העוסקת במחקר, בפיתוח, בייצור ובשיווק של אביזרים רפואיים וגנריים בתחום הרפואה האסתטית.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: