יום שלישי, 02 במרץ 2021, י"ח אדר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5407068

אנשים וסיפורים במה קורא נט

אנשים וסיפורים: אריאלה שחק והקול טוב

מבמות האופרה הבינלאומיות לסטודיו בכפר יונה. חיית במה שמתגעגעת להופיע

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

איריס קורן

קאורית: יחסי ציבור, הדרכות, שיווק והפקה עסקית https://www.facebook.com/kaurit/

iris@kaurit.co.il

מבמות האופרה הבינלאומיות לסטודיו בכפר יונה – נעים להכיר עם אריאלה שחק

סטודיו 'אריאלה והקול טוב', כפר יונה

 

כל מי שעובר בשנה האחרונה ברחוב נחל תנינים בכפר יונה, שומע צלילים נעימים של שירה צלולה, לפעמים אלו אריות מהאופרה ולפעמים שירי פופ מודרני, אבל מה שבטוח השמחה רבה... כשהגענו פתחה לנו את הדלת אשה צעירה עם רעמת תלתלים וחיוך ענק, הי אני אריאלה בואו כנסו...

צפו בסרטון:

ספרי לנו קצת עליך?

שמי אריאלה שחק, בת 42, במקור מהעיר חולון שם נולדתי וגדלתי, נשואה לגיל ואמא לילדה. מוזיקה תמיד הייתה חלק מחיי, כילדה ונערה זה בא לידי ביטוי באמצעות הריקוד, בתיכון גיליתי את אהבתי הגדולה לשירה ובכל צורה אפשרית פשוט אהבתי להיות על הבמה. הצטרפתי ללהקות נוער והתחלתי להשקיע ברצינות בשיעורי פיתוח קול אצל רחל הוכמן, באותה תקופה ההשראה שלי הייתה זמרות עם קול גדול כמו ברברה סטרייסנד וגם זמרות ישראליות עם קול גדול ופרפורמיות כל אחת בפני עצמה כמו ריטה, יהודית רביץ, אחינועם ניני וריקי גל שהייתי מקשיבה לשירים שלהן בלופ. בתיכון השתתפתי בתחרויות שהיו נהוגות אז כמו "פסתיכון" שזו הייתה תחרות כשרונות צעירים בין התיכונים באזור חולון, בה גם זכיתי במקום ראשון, וקצת לפני הגיוס נרשמתי לתחרות הארצית (כוכב נולד של פעם)  "קולות וכלי זמר" של משרד החינוך בחסות מעריב לנוער, ועליתי עם שיר מקורי בשם "ביג בן" ולשמחתי גם זכיתי במקום הראשון. עם הזכיות בא התאבון, והופעתי וזכיתי  בעוד תחרויות כמו התחרות של רדיו 91FM בהנחייתם של שוש עטרי ז"ל וננסי ברנדס בו ביצעתי את הגרסה שלי של השיר "כוכבת על" מתוך הסרט 'מצחיקונת' בכיכובה של ברברה סטרייסנד הענקית

ולאחר הגיוס המשכת לשיר?

כן, התקבלתי ללהקה צבאית, ולאחר השחרור המשכתי להתחרות ולזכות בתחרויות נוספות כמו תחרות 'שיר היובל' של רשת ג'. סיימתי לימודי מוסיקה עכשווית במכללת "הד" (שכיום מוזגה עם האקדמית אונו), וזכיתי לקבל מילגה מלאה ללימודי מוזיקה באוניברסיטת אוקלהומה בארה"ב. נסעתי לארה"ב וקיבלתי תמיכה והזדמנויות נפלאות מהקהילה היהודית באוקלהומה סיטי. שם סיימתי את התואר הראשון והשני במוסיקה קלאסית, אופרה והתמחות בקול ואף קיבלתי 'גרין קארד' על בסיס ההישגים והכשרון המוסיקלי. את שניהם סיימתי בהצטיינות, והתחלתי להופיע כזמרת אופרה על הבמות הגדולות בארה"ב ובאירופה. בין היתר היה לי הכבוד להיות סולנית ב'סימפוניית הרקוויאם' שהולחנה על ידי המלחין ליאון ביריוטי לזכר נספי השואה, ארוע מרגש והרגשתי שזו זכות גדולה עבורי להבחר להוביל יצירה זו בליווי מקהלה גדולה ותזמורת סימפונית.

ואיך מהבמות הגדולות של אירופה חזרת לישראל?

הגעגועים למשפחה היו חזקים מהכל! אני קודם כל ילדה של אמא ואבא, שאמנם הקפידו להגיע למופעים הגדולים בהם השתתפתי, אבל בשלב זה כבר התחתנתי ונולדה לי בתי, והמקום של המשפחה הפך להיות חלק מהותי בחיי. באותה תקופה, התגרשתי מבעלי הראשון, ומצאתי את עצמי אם חד הורית לילדה קטנה ונאלצתי לעבוד במקצוע אחר.

ומתי חזרה המוזיקה לחייך?

המוזיקה והשירה מעולם לא יצאו מחיי! הם חלק ממני וכך תמיד יהיו, לימדתי כמרצה לפיתוח קול בקריה האקדמית אונו סטודנטים מתמחים בקול במגוון סגנונות שירה שרכשתי במהלך השנים , ולאחר שנכנסה אהבה חדשה לחיי והכרתי את גיל בעלי השני, המוזה חזרה בענק, ונפתח בי מחדש המקום של היצירתיות והשירה, בשלב זה גם עברנו לגור בכפר יונה ופתחתי את הסטודיו שלי לפיתוח קול שאני קוראת לו "אריאלה והקול טוב".

מה זה בעצם פיתוח קול?

פיתוח קול, הוא בעצם שורה של תרגילים וטכניקות המאפשרות לאמן את מיתרי הקול ושרירי הנשימה בדיוק כמו שרקדן או אתלט מאמן את שרירי הגוף שלו, כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר שהוא יכול להגיע אליהם. גם אנשים שמדברים הרבה לצורכי עבודתם כמו מורים או מרצים באים למה שקרוי הדרכה קולית, שמאפשרת להם ללמוד דיקציה, כלומר איך לדבר נכון ולהגות נכון את המילים ויחד עם זאת לא להצטרד ע"י שימוש בטכניקה נכונה. דיבור נכון מאפשר לך גם להוציא פחות אנרגיה ואתה יכול לדבר בצורה ברורה לאורך זמן.

את מלמדת פיתוח קול גם ילדים ובני נוער?

שאלה מצויינת, חשוב להבין, אצל ילדים ובני נוער מיתרי הקול עוד לא הבשילו לגמרי, ותרגילים של פיתוח קול, יכולים לפגוע בתהליך הטבעי של ההתפתחות שלהם. לכן, עם ילדים ובני נוער אני עושה מה שנקרא "הדרכה קולית" כלומר תרגילים ואימון המלמדים אותם להשתמש בקול שלהם ולנשום נכון, האלמנט המרכזי בעבודה איתם הוא יצירת מסוגלות אישית ובטחון לעמידה מול קהל וקבלת כלים לפיתוח היכולות כפרפורמר והכל בהלימה להתפתחות הפיזית שלהם המבוסס על גישה ייחודית שפיתחתי.

מה הייחוד של הגישה שלך?

אני תלמידתה של המאסטרית של פיתוח הקול בארץ רחל הוכמן, ובין הבודדות שקיבלו אישור ללמד בשיטה שלה. לבסיס הזה הוספתי כלים שרכשתי במהלך השנים בעבודתי כזמרת אופרה וכמקימה להקות נוער בארץ ובארה"ב בשילוב כוראוגרפיה, שירה ויצירת שילוב כשרונות של הילדים.  הבנתי כי טכניקה לא מספיקה כדי להגיע להצלחה ובטח כדי לעלות על במה, צריך גם לחזק את הפן הפסיכולוגי והאישיותי. על בסיס תובנה זו בניתי שיטה הוליסטית המבוססת על עבודה טכנית בשילוב עבודה אימונית המותאמת אישית לתלמיד. כך שתלמידים שאני מלווה מגיעים מהר יותר ובצורה בטוחה יותר למיקסום היכולות הווקאליות והאישיותית שלהם בהבעה על הבמה. כך למשל, אני מלווה ילדי בר / בת מצווה שרוצים לשיר באירוע שלהם. אני לא ישר שולחת אותם לאולפן הקלטות, כי אני רואה  צורך בהכנה רגשית חווייתית וחיבור למעמד לשיר מול קהל וזה ממש לא בא בטבעיות לכל אחד. אני לא רק מלמדת אותם את השיר, אלא נמצאת שם ומלווה אותם מהרגע הראשון, מבחירת השיר הנכון להם ועד חיזוק הבטחון העצמי וכמובן טכניקות שירה מותאמות לגילם. האפקט בא לידי ביטוי גם בהקלטה עצמה כי אחרי ההכנה שלי, יש צורך במעט מאוד שעות אולפן ההקלטה מהירה יותר וחווייתית יותר עבור הילד/ה.

שמענו שאת גם שרה באירועים פרטיים?

נכון, אני חושבת שאין דבר יותר מרגש מזוג שעולה לחופה שברקע מושמעת שירה חיה מלווה בכלי נגינה, זה הופך את הרגע לבלתי נשכח! בזכות היכולות הווקאליות שלי והמנעד הרחב בצלילים ובסגנונות השירה מאריות של אופרה ועד שירים מודרניים אהובים נוצר חיבור לנשמה כמעט עם כל מאזין, מעבר לכך שאני מתאימה את עצמי לזוג הצעיר ולאופי האירוע שהם חולמים עליו.

ולא בוער בך הגעגוע לבמות?

אני חיית במה ובכל עת שאני עולה לבמה אני מתמלאת אושר! אבל היום אני בוחרת למקד את מיטב  היכולות שלי בנתינה ושיתוף הידע הרב שצברתי על מנת לטפח ולפתח כשרונות נוספים  בדיוק כמו שהמנטורים שלי ליוו אותי, לצד הדרכה וליווי לזמרים, חזנים, מקהלות, בני מצווה וכמובן הדרכות קוליות למורים, מרצים ועוד. במקביל אני אוספת חומר להוצאת דיסק של שירים מקוריים שלי וכאלה שנכתבו עבורי, שאיתו בעתיד אני מקווה לחזור אולי גם לבמות. אני מאמינה גדולה בשת"פ של פרויקטים עם אומנים שונים ויצירה חדשה המשלבת את היחודיות של כל אחד ואחת.

מה את אוהבת במיוחד בכפר יונה?

אני חייבת לומר שהעיר הזו כבשה את ליבי! מצד אחד זו עיר ומאידך אני מרגישה כפר ומחוברת לטבע מסביב שמאפשר רוגע שלא ממש קיים בערים הגדולות, כולם מכירים את כולם ואני כל יום פוגשת אנשים מדהימים ויצירתיים במרחק נגיעה מהבית. אני רואה בעיר המון פוטנציאל ואשמח לקחת חלק בפיתוח הכשרונות וההזדמנויות פה בכפר ולא רק בתל אביב העיר הגדולה. ניחוח של אנרגיה גבוהה של המון עסקים קטנים ויצירתיים פשוט מרגשת אותי. הפרויקט של 'ישוב מנגן' שכפר יונה היא חלק ממנו, גורם לזה שמוזיקה ושירה היא חלק טבעי מהמרקם של העיר הזו וזה מדהים בעיניי.  ילדים מגילאי גן נחשפים פה לעולם היפה של המוזיקה והשירה, יש פה להקות נוער מדהימות ופוטנציאל עצום שאשמח להיות חלק מזה ולתרום לישוב שאני קוראת לו 'בית'  מהיכולות שלי!

על הקורונה ועל כמה שאת משתוקקת לשוב להופיע:

ראשית: בריאות. לשמח ולרגש זה אפשרי בהמון דרכים יצירתיות. מאמינה שהקורונה תהיה בקרוב מאחרינו וכולנו נשיר ונרקוד יחד.אופטימית. כזו אני.

צפו בגלריית התמונות:

כתבה: איריס קורן

צילום: איריס קורן ואור קורן

צילום: עינת וולקן

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
אריאלה את תותחית ונראית פגז
יוסי כהן | 08:10   27.10.20