יום שלישי, 03 באוגוסט 2021, כ"ה אב ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5407068

אנשים וסיפורים במה קורא נט

הילל פרנקל: סוגר מעגל

9 שנים אחרי - הילל פרנקל שהחל את דרכו כמורה להיסטוריה ב'איש שלום' פוגש שוב את התלמידים והפעם במסע לפולין 2019

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רון שלום

רכז המערכת במגזין מה קורא בכפר, מה קורא נט צלם עורך ומפיק

מאת: רון שלום

הילל פרנקל: סוגר מעגל

9 שנים אחרי, חוזר הילל פרנקל המורה להיסטוריה ופוגש את תלמידי ביה"ס 'איש שלום'. הפעם כמדריך במסע לפולין 2019

פרופיל אישי

הילל פרנקל בן 57 נשוי +2

גר בקרית השרון נתניה

יליד רומניה. עלה לארץ בשנת 1964

ילדות: אור עקיבא ובהמשך בנתניה

שרת כקצין מודיעין בחיל הים. גמלאי צה"ל

אוהד 'שרוף' של מכבי נתניה

הוריו מתגוררים בכפר יונה מעל 20 שנים. אחותו גילה כהן פרנקל גרה בכפר יונה כ-14 שנים.

בעל תואר שני בתולדות עם ישראל באוניברסיטת חיפה. מורה להיסטוריה בתשע השנים האחרונות.

החל משנת 2006: מדריך משלחות נוער לפולין. עוסק בהנחלת זיכרון השואה והגבורה.

בשנת תשע"א ביה"ס 'איש שלום' היה בתחילת דרכו. בית ספר צומח. מלכה חלוץ, המשמשת  גם היום כמנהלת ביה"ס, קיבלה בזמנו את הילל פרנקל למשרת מורה להיסטוריה ומחנך כיתה י' 2.

הילל פרנקל -"התפיסה החינוכית שלי: התלמיד כחומר ביד היוצר". במאה ה-21 תלמידים מוגדרים ומקוטלגים: עצלנים/בעייתיים/מופרעים/פרחחים/חוצפנים/בעלי בעיות קשב/מאובחנים/ מופנמים או חרוצים/מצטיינים/סקרנים/מבריקים. אבל באופן גורף וחד משמעי, לטעמי ומניסיוני החינוכי: עתיד התלמידים מושפע בעיקרו מהמורים והמחנכים לאורך כל הדרך. בסופו של תהליך, המורה המקצועי והמחנך הם אלו המוליכים את התלמיד לדרך ארץ, לעיצוב דמותו ולהישגים".

הגישה הזו של הילל נכונה בכל תחום בחיים ובכל צומת אותו כולנו עוברים. היה זה אתגר עצום, ללמד בבית ספר בתחילת דרכו. את חלק מההורים הכיר הילל מנתניה. בני אותו מחזור או גרו ולמדו באותו אזור בנתניה. כפר יונה הייתה קטנה. מה שאפיין את הכפר של אז זו הפשטות, החמימות, כיבוד הורים וכבוד הזולת והפתיחות הלבבית של התושבים. גם של התלמידים.

שמונה שנים חולפות מאז, ולפני כשלושה חודשים, באוגוסט 2019 מקבל הילל טלפון ממלכה חלוץ והזמנה להדריך קבוצה במסע המשלחת לפולין של אותו בית ספר 'איש שלום' בכפר יונה.

-"במסע פגשתי תלמידים עם אותה פשטות, חמימות ולב פתוח. תלמידים ערכיים עם אותו כבוד להורים, למורים ולכל אדם. ממש כפי שהכרתי את התלמידים של 'איש שלום' בשנת 2011.

היה מדהים לחוות יחד עם 34 תלמידים אותם הדרכתי בפולין, כחלק מהמשלחת של חמש קבוצות ערכיות ומכובדות של ביה"ס 'איש שלום'. שבעה ימים מכוננים ומרגשים. אציין גם את המורות אוקסנה ולירון המקסימות שליוו את הקבוצה במסלול המסע בדרכים, במשעולים, בגטאות, במחנות הריכוז והעבודה, במחנות ההשמדה, בערים הכפרים והיערות בהם ביקרנו במסע בפולין.

- האינטראקציה עם התלמידים בהלך המסע. –"בכל מסע אני פוגש בתלמידים רבים. בכל קבוצה יש כאלו שלא מרוכזים, מרחפים או פחות קשובים. הפעם זה ממש לא היה קיים! לכל אורך המסע התלמידים, בקבוצה שלי לפחות, היו סקרנים, מעורבים, מתעניינים, עם רוח התנדבות להיות חלק פעיל בהדרכות השונות. המעורבות של התלמידים נתנה לי המון אנרגיות להעמיק להם את החוויה והידע. לתת לקבוצה ולמשלחת הדרכה וחוויה ברמה הכי גבוהה.

בסוף כל יום של המסע זכיתי להוקרת תודה והערכה מהתלמידים בקבוצה שהדרכתי. זה מה שגרם לי בסיומו של כל יום להיערך הכי טוב שאפשר ליום המסע הבא. בכל יום הייתה התעלות ערכית הן של התלמידים והן שלי כמדריך. זה ממש לא מובן מאליו".

ביום האחרון של המסע ביקרה המשלחת בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק. המשימה של הילל הייתה להוביל את ההדרכה לכל המשלחת. בזמן שהילל הדריך, עלו על הבמה בזה אחר זה שישה תלמידים ותלמידות מהקבוצה, אל מול כל המשלחת כשכל אחד מהם אוחז בשלט בידו. על כל שלט נרשמה תובנה חינוכית ערכית ממשנתו של יאנוש קורצ'אק: "נבון וחכם. עולם ומלואו במרכז. קבלת השונה והכרת האחר. סבלנות וסובלנות. זכויות אדם יחס בוגר. הכנה לחיים עצמאות אישית".

הילל פרנקל -"לסיום, פניתי לכל התלמידים במשלחת וציינתי בפניהם כי, על סמך היכרותי אותם במסע הזה לפולין, אין לי ספק שהתובנות הללו מוטמעות בהם ומשמשות כחלק בלתי נפרד מעולם הערכים הפנימיים של כל אחד ואחת. משמעות הדבר – לקראת הגיוס לצה"ל, אני רואה בתלמידי ביה"ס 'איש שלום' כפר יונה כפוטנציאל להיות חלק ממשפחת הקצונה בצה"ל, ובהמשך להיות חלק משפיע על עתיד המדינה והנהגתה".

-המסר בהקשר למסע לפולין. – "קיומנו במדינתנו זו נקמתנו".

- המסר החינוכי שלך. –"אדם לאדם – אדם".

צפו בגלריית התמונות:

צילום: רון שלום (R) כל הזכויות שמורות

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
איש מקסים
אמיר | 22:27   09.12.19
1
מדריך תותח!!!!!!
שימי דוד | 08:56   09.12.19