יום שלישי, 14 ביולי 2020, כ"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

תורה וקבלה במה קורא נט

תורהקבלה

סוף עידן הפרטיות – תחילת עידן הכלליות

הרב ד"ר מיכאל לייטמן

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב ד״ר מיכאל לייטמן

מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT ובאתר האינטרנט

info@kab.co.il

 

פייסבוק חוגגת יום הולדת 14. הרשת החברתית הפופולרית בעולם, שהביאה מיליארדי גולשים לחשוף כל שבב מידע על עצמם בכל רגע נתון, חוגגת נעורים מחודשים. אנחנו לעומתה חוגגים את סוף עידן הפרטיות ותחילתו של עידן הכלליות.

פייסבוק שולחת זרועותיה לכל עבר: לפי שמועות התערבה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, הדליפה מסמכים, שיתפה מידע ללא הסכמה, וצותתה למשתמשיה בישראל.

פייסבוק אינה אשמה בלעדית אלא כולנו שהפכנו ל"נרקומנים" של טכנולוגיה, וכעת נמצאים במעקב תמידי.  הכול נרשם, מצולם ומתועד.

אבל בעצם מה כבר יש לנו להסתיר? ממי וממה אנחנו מתביישים?

 

הבושה מתנשאת בגאווה

הרגשת הבושה מאפיינת אותנו באופן טבעי עוד מילדוּת, ומתגברת בגיל הנעורים. הרגשת הבושה מעוררת בנו אי-נעימות וחוסר ביטחון, וכדי לכסותה אנו מתמרנים בין שלל התנהגויות שמפגינות התנשאות וגאווה, לכאורה. הפחד שמא נספוג עלבון, שנינזק או שניפגע – מעורר את האגו לזקוף ראש, גורם לו לחוש עליונות על האחרים, אחרת האדם מרגיש חסר זכות קיום.

המודעות והניסיון שנצבור, מבגרות ועד זקנה, אינם מסייעים לנו כי גידלנו עור של פיל, ופיתחנו אדישות למצב. התרומה היחידה של ניסיון החיים היא הרגישות שפיתחנו להבין ולהתחשב יותר במה שילדינו חווים.

אנחנו מתבוננים מן הצד על ילדינו ונכדינו ורואים שהם לכודים בלחצים פנימיים אדירים, במאבק תמידי עם האגו. מזור לכך ימצאו בטלוויזיה וברשתות החברתיות, בחיפוש להיראות יפים בעיני חבריהם, אבל הנוכלים טומנים להם פח, ובקלות מפילים אותם ברשת האינטרסים שלהם. אותה הרשת שמחלחלת למסגרות החינוך זורעת הרס, מעוררת תגרות, מאבקי שליטה וגאווה. לנוכח המצב עומדים ההורים ואנשי החינוך, חסרי אונים.

 

להביס את האוייב מבפנים

ההתמודדות עם הבעיה הכואבת אינה בהגבלת הרשת כלל, אלא באימוץ גישה אחרת: חינוך האדם. האגו שבאדם הוא כוח טבעי, וצריך ללמוד כיצד לעבוד עימו באופן משכיל. לפיכך יש לספק סביבה חינוכית שתסייע לכל אדם לאתר את האגו שלו – את הכוח השלילי, השונא והמסית – ולהגדירו כאויב. אחר כך ללמד לרסן את האגו ולהשתמש בו לתועלתנו.

חינוך נכון יוביל לכבד איש את רעהו, לחלוק עמו ולשתפו. בניית חברה נכונה, סביבה טובה, מערכת חינוך שתפעל בכל מקום: בגני הילדים, בבתי הספר, במקומות העבודה. מערכת שתטפל ותתמוך באדם, לטפח את הכוח החיובי, את דמות האדם שבו, עד לאיזון עולמו הפנימי.

כשמתאזנות הנטיות שבאדם, הטבע מתגלה בתוכו במלוא הווייתו, והאדם זוכה למשמעות בחיים, לסיפוק פנימי, לרוגע ולשלווה. יתרה מזאת, בין שני הכוחות, השלילי והחיובי, מתגלה כוח שלישי, כוח חדש שהאדם לא הרגיש בו קודם – כוח עליון שמנהל את שני הכוחות יחד.

 

גילוי היופי שנסתר

אדם מאוזן ניכר בשליטתו העצמית על חייו, הן על הטוב והן על הרע. הוא מחוסן ומוגן מפני כל נזק ופגיעה. כי אז מתברר לו ומורגש בו היטב הכלל הידוע: "כל הפוסל – במומו פוסל". כל מי שנראו בעיניו כבעלי אינטרס הם למעשה השתקפות שלו עצמו. אלא שכעת, כשהוא מביט בפיקחון עיניים על שני הכוחות, מנטרל את הרע ובונה עליו טוב ומכסה את הפשעים באהבה, הוא סוף סוף רואה עולם רב-ממדי, עולם יפה, נאור ומושלם.

לכן, עם תום עידן הפרטיות, עלינו להגדיר מחדש את המושגים. שרק צעד חינוכי מקיף הוא שיגרום למידע העצום שנפוץ ברשת להיות חסר ערך, או אולי במקרה הטוב, יגרום לבעלי האינטרס לעשות בו שימוש מושכל לבניית חברה טובה יותר.

ולכן אין ממה להתבייש, אין מה להסתיר ולשמור בסוד. הבושה היחידה שצריכה להיות מורגשת בנו היא חוסר גילוי הטבע האגואיסטי שלנו כשורש כל הרע – וכנגדו חיזוק המאמצים להתקשרות לסביבה טובה שתסייע באיזונו. בחברה מתוקנת, בעידן הכלליות, כולם יהיו פתוחים זה עם זה, כולם יחשפו את הצד המכוער שלהם ואת סודותיהם הכמוסים, ובערבות הדדית יסייעו זה לזה לגלות את הצד היפה שנסתר בהם.

אנו תקווה שפייסבוק תבין את ייעודה ככלי תקשורת מוביל ותסייע לנו להרכיב רשת חברתית חיובית בינינו, ולא תפיל ברשת את אלה שהיא מעוניינת להרוויח על חשבונם. עד אז, מזל טוב!

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן, מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOTובאתר האינטרנט. לפרטים חייגו: 1-700-509-209 צרו קשר במייל info@kab.co.il.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: