יום שבת, 06 ביוני 2020, י"ד סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

הפרקליטים במה קורא נט

כתבות בנושאים משפטיים

העתקת מקום המגורים לאחר הגירושין

מה הבעיות העלולות להתעורר בעקבות כך ומה היחס בין זכויות ורצון הצדדים (אישה-בעל) לבין טובת הילדים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ליהי איינס

עו"ד ומגשרת כתובת: עצמאות 15 כפר יונה כביש 57 ממזרח למערב, ליד תחנת הדלק סונול

lihiadv@gmail.com

http://www.lihiadv.co.il/

מאת: עו"ד ליהי איינס

 

העתקת מקום מגורים לאחר גירושין
 

זה קורה בדרך כלל בחודשים ינואר – פברואר.

הטלפון במשרד מצלצל ועל הקו נשמע קול מוטרד, שמספר לי את הסיפור הבא: הגיע העת לרשום את הילדים לגן או לביה"ס לשנת הלימודים הקרבה. אולם אז מתברר כי ההורה המשמורן, מבקש להעתיק את מקום מגוריו ולעבור דירה לעיר אחרת.
ההורה שאינו משמורן, מגלה זאת כשהוא מתבקש לחתום על טופס הרישום של הילד למוסד החינוכי במקום המגורים החדש.

העתקת מקום מגוריו של המשמורן עם הילדים, הוא מעשה שיש לו השפעה מיידית על התא המשפחתי ובכלל זה על ההורה שאינו המשמורן.

בחלק מהמקרים (בהחלט לא בכולם!) ההורה שאינו המשמורן אינו נוטל חלק בהחלטה של מעבר הדירה והוא מגלה עליה רק בדיעבד.
סיטואציה שכזו אף מתעצמת אלף מונים כשפתאום מתגלה כי ההורה המשמורן מבקש להעתיק את מקום מגוריו לחו"ל ולקחת עימו את הילדים.

זו תחושה קשה. כשזה קורה, אין מנוס מלפנות אל ביהמ"ש ולבקש סעדים מיידים, שמטרתם לעצור את מעבר המגורים או להשיב את הילדים בחזרה לאזור שבו הם חיו קודם.

בחלק מהמקרים, בעיקר כשעולה חשש כי הילדים אינם מעוניינים בהעתקת מקום מגורם, אני פונה אל בהמ"ש ומבקשת כי יתרשם בעצמו מרצונם של הילדים.
זאת ניתן לייצר באמצעות קבלת תסקיר מאת העובדת הסוציאלית ואף בהגשת בקשה למנות אפוטרופוס לדין עבור הילדים.

בקרוב אספר לכם יותר מיהו אותו אפוטרופוס לדין. אך לצורך הדיון, אומר כי מדובר לרוב בעו"ד, אשר תפקידו לייצג את האינטרסים של הילדים בלבד.
הוא פונה אל הילדים ואל גורמים נוספים המשפיעים על יומם של הילדים, כגון: מחנכות כיתה ויועצות בבית הספר ומייצר עמדה משפטית עצמאית אותה הוא מביא עימו לדיון בבהמ"ש.
בהמ"ש בוחן את הנסיבות תוך מתן דגש לטובת הקטינים בפריזמה של התא המשפחתי בזמן הנתון.
בפסק דין מנחה, מאת כבוד סגן נשיא בהמ"ש למשפחה במחוז צפון, השופט אסף זגורי, פורטו עבורנו באופן צלול, השיקולים העומדים בפני בהמ"ש בבואו להכריע בסוגיה זו.
בהמ"ש שוקל בראש ובראשונה את סיבת ההגירה/ העתקת המגורים. לעיתים עולה כי הסיבה נעוצה ברצון ההורה המשמורן להתקבל לעבודה במקום מרוחק למגוריו או שהוא מעוניין לחלוק את חיו עם בן זוג חדש שמתגורר באזור אחר.
מנגד מציב בהמ"ש את הדין. קרי: זכותם של שני ההורים לקשר רציף וקרוב עם ילדיהם. חשוב לציין כי זוהי זכות הקנויה לשני ההורים ואינה שמורה להורה המשמורן בלבד. לעניין זה ראו סע' 14 וסע' 24 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

בנוסף, בהמ"ש יתרשם ממידת הקשר עם ההורה שאינו המשמורן. האם הוא מקיים את הסדרי הראייה. האם הוא שומר על קשר רציף וחיובי עם ילדיו.
בנוסף, כפי שבהמ"ש מרבה לעשות בעיקר בסיטואציה בה צפויה פגיעה באחד הצדדים, בהמ"ש עורך בדיקה של האלטרנטיבה לבקשה להעתקת מקום המגורים.בהמ"ש בוחן אם ניתן להגיע לתוצאה דומה באמצעות שימוש באלטרנטיבה שתפגע פחות בהורה השני ובילדים.
בהמ"ש יבדוק אם המהלך המבוקש הוא תגובה להכרעה שיפוטית קודמת. האם היה הסכם גירושין בין הצדדים. אם היה- האם ההסכם מפרט מה עושים בסיטואציה שנוצרה. זה המקום להזכיר לכם כמה חשוב לערוך הסכם גירושין אצל עו"ד שמתמחים בתחום ויודעים לצפות מניסיונם אירועים שמטבע הדברים בני הזוג אינם צופים.
בהמ"ש יבחן וישקלל את הקשר של הילדים עם הסביבה והמשפחה המורחבת ( סבא וסבתא!!!)

המקום אליו רוצים להגר/ לעבור ומה מחכה לילדים שם. רצונם של הילדים, יכולתם הכלכלית של הצדדים ואפילו את היצרים שלעיתים מניעים את הצדדים לפעולה כגון: נקמה, קנאה.
אחד הנושאים החשובים ביותר שייבחנו ע"י בהמ"ש הוא שיהוי. שיהוי בהגשת הבקשה עלול לרמז על העדר דחיפותה. לכן חשוב מאוד לפעול באופן מיידי.
לעניין זה הרשו לי לומר מילה. גם כשאתם בטוחים בתגובה של הצד השני, תמיד מומלץ להרים טלפון ולשוחח איתו/ איתה או עם עורך הדין המייצג. לפעמים תשמעו דברים שיכולים לסייע במציאת פיתרון מבלי להידרש לפנות לבהמ"ש ולהכביר בהוצאות ובהליכים משפטיים.
אם אתם רוצים להתייעץ איתי, אתם מוזמנים בשמחה.

 

ליהי איינס, עו"ד ומגשרת

טלפון: 054-6301303

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: