יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

הפרקליטים במה קורא נט

כתבות בנושאים משפטיים

הפרקליטים: 50 גוונים של אפור

גלו מה אומרת השופטת גב' רום פלאי. וגם: האם בית המשפט יעניש את מיש שבגד בחלוקת רכוש?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ליהי איינס

עו"ד ומגשרת כתובת: עצמאות 15 כפר יונה כביש 57 ממזרח למערב, ליד תחנת הדלק סונול

lihiadv@gmail.com

http://www.lihiadv.co.il/

מאת: עו"ד ליהי איינס

50 גוונים של אפור

בסוף השבוע האחרון התקיים כנס של לשכת עורכי הדין באילת. הפעם, הכנס יוחד לעורכי הדין לדיני משפחה. מיטב הכרישים, שופטים, מלומדים ושאר קולגות, התלבשו יפה ובאו להשחיז חרבות ולשונות, כדי לשתף זה את זה בפסיקות האחרונות של בתי המשפט ובתי הדין הרבניים. ואני? בוודאי שהשתתפתי!! יש לי מקום משלי באקווריום הזה.
עכשיו השאלה היא, איך אצליח לספר לכם הכל ( ויש לי כל כך הרבה מה לספר לכם..)ב- 500 מילים?!
הפעם נתחיל עם השופטים. השופטת רום פלאי מבהמ"ש למשפחה ברשל"צ השאילה את הביטוי "50 גוונים של אפור" כשנשאלה על שיקולי הצדק, שהיא מפעילה בפסיקותיה, כשמגיע תיק שעניינו בגידה של אחד /ת מבני הזוג ומנגד עומדת תביעה לחלוקת הרכוש .. האם בהמ"ש יעניש את מי שבגד, בהפחתת חלקו ברכוש המשותף?
השופט יהורם שקד ( כן, אתם כבר יודעים שאני חובבת את פסיקותיו יותר מכל ) הלהיט את האולם כשאמר שלדעתו "תפקיד המשפט הוא לעשות את הצודק חזק, ולא את החזק, צודק"
יפה. תודו..
השופט ארז שני מתל אביב ייעץ לעורכי הדין לא לשלוף מהר מדיי את קלף הצדק ולא לנגן על כינורות הלב, כשהדין נותן לנו את התשובה. אם יש סעיף בחוק- צטטו את הסעיף. עזבו סיפורים. אני מכירה את פסיקותיו היטב, הוא לא מבלף.
הפרופסור העילוי, שחר ליפשיץ התבדח עם כב' סגנית הנשיאה בתל אביב השופטת מירה דהן ( מקור לגאווה משלנו! כפר יונאית במקור ) ואמר שהסכם ממון שאינו ערוך כהלכה, משול לאקדח. אם יש אקדח במערכה הראשונה, כשבית המשפט מאשר את ההסכם, ברור שהאקדח הזה יירה במערכה השלישית, כשבני הזוג יתגרשו. הוא הזכיר לנו מדוע חייבים לערוך הסכמי ממון והסכמי גירושין אצל בעל מקצוע שמומחה בדיני משפחה.
השופטת איריס אילוטוביץ' שאלה אותנו מיהו "הורה". שאלה מבלבלת מאוד. לא כתוב בחוק.
פעם, לפני הטכנולוגיה והקידמה, היה פשוט יותר. אמא אחת אבא אחד. היום, זה מסובך יותר.
בעידן של שאיבת ביציות, הליכי פונדקאות והורים בני אותו מין, שעושים ילדים עם גבר/ אישה  
 ( שאינה פונדקאית!) הילדים הינם אחים למחצה.  עכשיו, מה קורה כשבני זוג, בני אותו מין נפרדים ושניהם רוצים להיחשב הורים של כל הילדים. אז יש לנו שלושה הורים.. מבולבלים? גם אנחנו. ( וגם השופטים שלנו.) "בכל מקרה" אמרה כבודה, "הורות אינה דלת מסתובבת". אם בהמ"ש נתן צו הורות פסיקתי, הוא לא יבטלו. אין החלפות ואין החזרות.
מאה עורכי דין למשפחה באולם אחד, אז התווכחנו. האם כושר השתכרות של אדם הוא חלק מקניינו ונתון לחלוקה בהיקף ובהתאם לשיקול דעתו של בהמ"ש, או שמא זהו נכס ככל הנכסים, שיש לאדם ולכן יש לחלק בין בני הזוג לפי חוק יחסי ממון. נקודה. ללא שיקול דעת.
התחבטנו בסוגית "רילוקיישן" של משפחות אל מעבר לים, שם לעיתים ההצלחה בעסקים והמרחק, גובה את מחיר המסגרת המשפחתית. ועכשיו השאלה איזה בית משפט מוסמך לדון? פורום בישראל או שמא במדינת היעד אליה הרחיקו בני הזוג עם ילדיהם.
אותי עניין מאוד הדיון שעסק בחובת הגילוי. מהו היקף חובת הגילוי לבני הזוג לפני הנישואין.  בהמ"ש העליון צריך לתת דעתו בתיק מדהים של בני זוג שלאחר שנים של חיי נישואין גילתה האישה כי בעלה הוא למעשה הומוסקסואל. היא תובעת אותו על שלא גילה לה את העובדה הזו.
יושבת בחדר האוכל של המלון. לשמאלי, שופט מחוזי מתווכח עם רעייתו על השאלה מי משניהם יקום ויביא להם קפה. נזכרתי שוב שאחרי הכל גם השופטים שלנו עשויים בשר ודם.

טולסטוי פותח את ספרו "אנה קארנינה" במשפט הידוע "כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו. אך המשפחות האומללות - אומללות הן כל אחת על פי דרכה".
אי"ה, אני אשתתף גם בכנס הבא. את הידע והעוצמה אני אוספת וכותבת לי בדברי הימים של משרדי. וכמו תמיד, נותנת את הלב ועושה הכי טוב שאני יכולה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: