יום שישי, 05 ביוני 2020, י"ג סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

הפרקליטים במה קורא נט

כתבות בנושאים משפטיים

חידוש: ייפוי כוח מתמשך

נא להכיר: ייפוי כוח מתמשך הוא מוצר חדש על המדף המשפטי של עורכי הדין העוסקים בדיני המעמד האישי. הוא ניתן לנו במסגרת תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התשע"ו- 2016 ונכנס לתוקפו לפני כחודשיים. מאת: עו״ד ליהי איינס

פורסם בתאריך:


ייפוי כוח מתמשך בא לעולם כחלק מרפורמה משמעותית בדיני הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. זה אולי ישמע מעט מפתיע אך אין בתיקון 18 לעיל, הגדרה של ייפוי הכוח המתמשך. אולם משמו נגזרת גם תכליתו והיא, לאפשר לו לאדם, לתכנן את חיו היה והוא יחדל מלהיות כשיר. מדובר על ניהול מכלול ענייניו של האדם המחולקים לשלוש קטגוריות: עניינים אישיים, בריאותיים, וכלכליים.

המוסד של ייפוי כוח מתמשך קיים  במדינות רבות והוא אומץ לראשונה השנה בישראל. עוד לא תוקנו כל התקנות הדרושות והחוק עוד בחיתוליו. כמו כן, עורכי הדין המורשים לעסוק בו חייבים לעבור הכשרה פרטנית ייעודית לכך. אך החוק הזה הוא ללא ספק חידוש במובן הזה הוא נותן תשובה לפער שבין חוק השליחות לחוק הירושה. מיד אסביר:

אדם שסבור כי יש לו צורך לכך, יכול כבר היום בעודו כשיר מכל הבחינות, למנות לו מיופה כוח לענייניו היה ויזדקק לכך.
שימו לב לחידוש: עד לתיקון 18 לחוק, יכול היה אדם למנות לו ב"כ לעניין ספציפי באמצעות חוק השליחות. כמו כן, היה יכול אדם להוריש אחרי מאה ועשרים שלו, באמצעות חוק הירושה.
אך ככל שהיה אדם מתדרדר לאי כשרות, אז הייתה המדינה באמצעות מוסד האפוטרופוס הכללי, מתערבת וממנה אפוטרופוס. לא עוד. היום, אדם יכול לבחור לו מיופה כוח שיטפל בענייניו היה וחלילה הוא עדיין יהיה בין החיים, אך ימצא במצב של אי כשרות.

ניתן למנות עד שני אנשים לכל קטגורית ניהול ואף למנות מיודע שתפקידו לפקח על המיופה כוח!
אותו המיודע לא נוטל החלטות אך חייבים לעדכן אותו על מנת ליצור פיקוח על המיופה כוח.

וכעת לאותיות הקטנות: ראשית, על המיופה כוח להסכים להיות שכזה. את ייפוי הכוח המתמשך חייבים להפקיד אצל האפוטרופוס הכללי ולקבל אישור על הפקדת ייפוי הכוח.

בנוסף, עם החתימה על ייפוי הכוח המתמשך, יש לצרף תעודה רפואית המעידה כי האדם אשר נתן את ייפוי הכוח המתמשך אכן היה כשיר באותו הרגע ליתן ייפוי כוח שכזה.

בנוסף, ייפוי הכוח המתמשך לעניינים אישיים וענייני בריאות נכנס לתוקפו אך ורק כאשר האדם הופך לחסר כשרות באופן מוכח, כלומר על מיופה הכוח המתמשך, להעביר לידי האפוטרופוס הכללי חוו"ד רפואי עדכני המאשר כי הממנה אכן הפך ללא כשיר.
כלומר יש צורך בשתי תעודות רפואיות: הראשונה עת נחתם ייפוי הכוח והשנייה עת הוא משתכלל לביצוע.
ברם, בענייני רכוש בלבד, אין צורך להמתין לאי כשרות. ניתן לתת ייפוי כוח מתמשך ולקבוע כי הוא ייכנס לתוקפו כבר כעת וכשהאדם יהפוך ללא כשיר, יכנסו לתוקף הסעיפים שעוסקים בהתמשכות ייפוי הכוח.

חידוש נוסף. עד עתה האפוטרופוס הכללי קצב את שכר טירחתו של האפוטרופוס הממונה ואילו עתה, מחדש לנו המחוקק כי במסגרת ייפוי הכוח המתמשך, יכול הממנה להחליט מה יהיה שכרו של המיופה כוח. מיופה הכוח יכול להחליט אם בתנאים אלו הוא מסכים או לא מסכים למינוי. זכרו, על המיופה כוח לחתום על הסכמתו.
בנוסף וזה חידוש מעלף, ייפוי הכוח המתמשך יכול לעמוד בתוקפו גם עד 90 ימים לאחר מותו של הממנה. זה ככל הנראה בא לענות על הצרכים השונים שיש לשארים בתקופה שלאחר מותו של יקירם. יש לכך השלכות מרחיקות לכת מאוד!
זהו עוד שלב של הפרטה שעובר העולם המשפטי ואין ספק כי עוד רב הנסתר בו על הגלוי. טרם תוקנו כל התקנות וטרם נבדק חוסנו של המוסד בצליפת השוט השיפוטית, אך זהו בעיניי חידוש מרתק המעביר את המושכות מבית המשפט ומהאפוטרופוס הכללי – לידיו של האדם להיות לו אדון לגורלו.
אם יש לכם שאלות, אתם מוזמנים לפנות אליי בשמחה.

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: