יום ראשון, 24 בינואר 2021, י"א שבט ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5407068

הפרקליטים במה קורא נט

כתבות בנושאים משפטיים

משמורת משותפת- לא לעשירים בלבד!

פסק הדין של בית המשפט העליון בחודש שעבר, שהגביל את מוסד המזונות, יצר הרבה מאוד מבוכה ו-אי ודאות בקרב הורים גרושים. אך ללא ספק יצר מציאות חדשה וכללי משחק חדשים, עבור מתגרשים רבים מאת: עו״ד ליהי איינס

פורסם בתאריך:


כזכור, פסק הדין עסק במזונות ילדיו בני 6-15 שנים של האב היהודי. בית המשפט העליון קבע בהחלטה חסרת תקדים ומהפכנית לכשעצמה, כי במצב שבו מתמלאים קריטריונים מסוימים שמיד נעסוק בהם, לא ישלם האב מזונות ומדור(!)  לאימם של הילדים.
עד לפסיקה האחרונה נהוג היה שתשלומי המזונות והמדור עבור הילדים, הועברו לאימם, תוך התחשבות מסוימת בסוגיית המשמורת. חלק מהשופטים  בבית המשפט למשפחה, נהגו להקטין את סכום המזונות בשליש, היו שהקטינו אף בחצי. אך בכל קונסטלציה משפטית, היה נדרש מהאב לשלם.
רבים מהאבות שביקשו לנהל משמורת משותפת עם אימם של ילדיהם, מצאו עצמם משלמים מזונות עבור זמן השהייה של הילדים במחיצת אימם וגם עבור ההוצאות שהיו להם עצמם, בעת שהילדים עימם.
כך למעשה, עד למועד הפסיקה האחרונה,  נדרש האב לשלם למעלה ממחצית הוצאותיהם של הילדים.

מציאות משפטית שכזו, סגרה את הדלת בפניהם של אבות רבים ומנעה את האפשרות לקיים משמורת משותפת. הסיבה פשוטה ונוראית כאחד:  רבים מהם לא יכולים היו להרשות לעצמם מבחינה כלכלית, הן לשלם מזונות והן לשאת בהוצאות ילדיהם שעה שהם נמצאים בחזקתם.

כאמור, מצב זה השתנה. אגדיל ואומר אף ביתר שאת, לדעתי השלב הבא יהיה ניפוץ ה"טאבו" של "חזקת הגיל הרך".  אותה החזקה המשפטית, שקובעת כי ילדים עד גיל שש שנים ישהו באופן אוטומטי במשמורתה של אימם.
לעת עתה, פסק הדין עסק בילדים בני 6-15 שנים ולכן נתמקד בהם: פסק הדין קבע, כי כאשר מדובר באב יהודי, אשר חולק את זמני השהיה של הילדים באופן שווה, קרי: 7 ימים מתוך 14 ימים או 15 ימים מתוך 30 ימים ובנוסף (!) ההשתכרות של שני ההורים זהה או כמעט זהה, לא ישולמו מזונות ומדור מהאב לאם. אלא, כל הורה ישלם בעצמו את ההוצאות ההכרחיות לקיומם של הילדים אצלו ולמדורם.
את הוצאות החינוך והבריאות שאינן מכוסות ב סל הבריאות של קופת החולים, יחלקו ההורים שווה בשווה.
בנוסף, קבע פסק הדין מנגנון למקרים "טיפוסיים" של משמורת משותפת, כפי שהוגדרה לעיל. בהתאם למנגנון זה, בית המשפט ימנה הורה אחד שיהיה "מרכז" והוא ירכוש עבור הילד את הדרוש לו בהתייעצות עם ההורה השני, ויקבל ממנו את מחצית ההוצאה. אבהיר כי לא מדובר בחלוקה של הוצאות שוטפות של הקטין, אלא בצרכיו הנוספים, כגון: ביגוד, ספרים, טיפול רפואי שאינו צפוי ועוד.
חשוב לציין כי כל מקרה לגופו וניתן לחרוג מברירת המחדל המוצעת. פסק הדין הציע חלופה של חשבון בנק משותף של ההורים ממנו ישולמו הוצאות ילדיהם. הרעיון הזה, איך לומר בעדינות, מאתגר. זה לא מופרך לטעון, שאחרי שהגעתם למצב ה שבו אתם מעוניינים להתגרש מההורה השני, תעדיפו אף פחות להמשיך ולנהל עימו חשבון בנק משותף.

המנגנון של הורה מרכז הוא מנגנון יפה. ראשית הוא שופך אור אמיתי על הוצאותיו של הילד. אבות רבים מתלוננים ( בין אם באופן מוצדק ובין אם לאו ) על כך שכספי המזונות עוברים לידה של האם ואינם מממנים בפועל את הוצאות הילד. במצב של הורה "מרכז" כל הוצאה תעשה בהסכמה ותתחלק בהתאם לחשבונית של תשלום שבוצע.

אמת היא כי מנגנון זה מסרבל את תהליך הרכישה עבור הילד, ואף יוצר חיכוכים בשאלה "מה רוכשים, היכן רוכשים" וכו' אך גם לעניין זה ניתן להגיע להסכמות ואם קשה להגיע להסכמות, תמיד אפשר ומומלץ לפנות למגשרים שמתמחים בדיני משפחה. גישור נכון ומדויק יוכל לסייע לבנות את המודל בו יפעלו הצדדים ביום יום ובכך יקטין את מרחב אי ההסכמות.

אין ספק שתמיד מומלץ לגשת ולהתייעץ עם עורכי דין שמתמחים בתחומם. במציאות החדשה שנוצרה בדיני המשפחה, החשיבות של יעוץ משפטי בזמן אמת, היא קריטית יותר מתמיד.
אם יש לכם שאלות, אני כאן.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: