יום ראשון, 05 בדצמבר 2021, א' טבת ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5407068

הפרקליטים במה קורא נט

כתבות בנושאים משפטיים

הפרקליטים: טור אוקטובר-נובמבר

עו"ד ונוטריון ליהי איינס: קבלו סט שאתם חייבים לשמור אצלכם במגרה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ליהי איינס

נוטריון - עו"ד ומגשרת כתובת: עצמאות 15 כפר יונה כביש 57 ממזרח למערב, ליד תחנת הדלק סונול

lihiadv@gmail.com

http://www.lihiadv.co.il/

מאת: עו"ד ונוטריון ליהי איינס

הפרקליטים: צוואה וייפוי כח מתמשך

סט שחייבים לשמור אצלכם במגרה

"אחרי החגים" שמח  לכולם. מי שטרם ערך צוואה- שיעמוד. עכשיו ברצינות, לא די בצוואה. צריך שהצוואה תהיה חכמה ומדויקת. שמעו סיפור שהגיע לטיפולי.
גבר נישא בשנית לגברת נחמדה ( צעירה )  ונמרצת. לאחר החתונה החליטו בני הזוג לערוך צוואה הדדית.
צוואה הדדית היא צוואה שבה מצווים, כי לאחר מותו של האחד ( יסלחו לי הגברים אך זו הסטטיסטיקה.. ) יעבור כל הרכוש לבת/בן הזוג שנותר בחיים ולאחר מות בת/בן הזוג השני, יעבור הרכוש ליורש/ יורשים שהצדדים קובעים במעמד עריכת הצוואה.
במקרה שהגיע אליי, קבעו הצדדים בצוואה, כי במקרה מותו של האדון יעבור רכושם לגברת ולאחר מות הגברת יעבור הרכוש לבנו של האדון מנישואיו הראשונים (!).
עכשיו בואו נעצור רגע ונסביר, בשנת 2005, תוקן חוק הירושה והוספה לו הוראה הנוגעת  בצוואות הדדיות (סעיף 8א, לחוק הירושה) שהגדירה צוואות הדדיות כצוואות הנערכות "מתוך הסתמכות של בן הזוג האחד על צוואת בן הזוג האחר". התיקון עסק במצבים בהם מתבקש הביטול של הצוואה לאחר מות הראשון ולפני חלוקת העיזבון או אחריו. התיקון נתן פיתרון לבעיות שהתמודד איתן בהמ"ש.
זה לא תמיד היה כך. בעבר, נאלץ בהמ"ש להתמודד עם סיטואציות בעייתיות במסגרתן צד שחתם על צוואה הדדית, ביטל את הצוואה והשתחרר מחיוביה לאחר מותו של בן הזוג ולא הייתה דרך לחייבו לציית לה.

נסכם אם כן, המנוח יכול לצוות לשניים. במטרה שהשני יזכה בירושה לאחר מות הראשון, או נכון יותר לומר: במה שיוותר מהעיזבון לאחר מות הראשון.
איפה הבעיה? הבעיה היא שהכלל קובע שכל עוד לא הגבלתם בצוואה את הסייגים, הראשון יכול לעשות בעיזבון מה שבא לו חוץ מלהורישו לאחר.

עכשיו תתארו לכם, האב הותיר את כל כספו לאשתו השנייה וזו החליטה לממש את זכותה עד הקצה: היא אכלה במסעדות פאר, טסה לסופ"שים בחו"ל  ומיצתה עד זרא את מסגרת האשראי בבנק. הבן שממתין בסבלנות ( לא באמת )  לירושתו מאביו, מתבונן מהצד ומודה לאל שאין עונשין על דברים שבלב.. כי בליבו הוא חושב על דברים שיאלצו אותו להיפגש עם פליליסט. חבל.
עכשיו צחוק בצד, מה עושים? אילו היו כותבים נכון יותר את הצוואה, ניתן היה להגביל את הפזרנות. אך הדבר לא נעשה. לכן פנה הבן לבהמ"ש.  ועל כך הגיב בהמ"ש ואמר: גם אם נדמה שהצוואה לא הטילה על היורשת הראשונה מגבלה משפטית על כוחה לעשות במה שקיבלה כבתוך שלה, אלא, לכל היותר, הטילה עליה חובה מוסרית, הרי שאין זה כך. עריכת צוואות הדדיות יוצר אינטרס הסתמכות, המחייבת החלת חובה משפטית על היורשת הראשונה, זאת בנוסף לחובה מוסרית.
בית המשפט אומר שיש לראות בגברת, אותה היורשת הראשונה, כמי שמחזיקה בנכסים בנאמנות וקבע שמעמד היורש השני הוא מעין קנייני. יפה! תודו!

 וכשאין מוצא בחוק, פונה בהמ"ש לעקרונות "העל" של השיטה המשפטית שלנו ומוצא אותה, איך לא? בעקרון תום הלב: בדיני ירושות, אומר בהמ"ש, ביטול צוואה על ידי היורש הראשון, כאשר המנוח הסתמך עליה, זוהי פעולה שלא בתום לב.
בהמ"ש טען כי ראוי להחיל כלל, לפיו אין המצווה שנותר בחיים (היורש הראשון) לאחר שירש את עזבונו של המצווה שנפטר, רשאי להתנהג ברכוש  כמנהג בעלים  אלא, שומה על בית המשפט להניח כי אומד דעתם של המצווים הינה, שהמצווה שנותר בחיים ישייר את הרכוש שיש ליורש השני, שנקבע בצוואותיהם הדדיות של המצווים, אלא אם כן צוין אחרת בצוואות ההדדיות.
זה הזמן לבדוק אם הצוואה ההדדית שלכם נוקטת בלשון ברורה בעניין הזה אם לאו

המסקנה איפוא שהגישה השרירה וקיימת כיום, שהיורש הראשון בצוואה הדדית, שחל בה הסדר של יורש אחר יורש, רשאי להתנהל מנהל בעלים עם הרכוש שירש אך מוטלת עליו חובת תום הלב וחובה מוסרית לשמור על הרכוש.
מוזמנים לפנות אליי בכל שאלה. אני כאן.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: