יום רביעי, 29 ביוני 2022, ל' סיון ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5407068

הפרקליטים במה קורא נט

כתבות בנושאים משפטיים

הפרקליטים: טור מאי-יוני

עו"ד ונוטריון ליהי איינס: בצד של הטובים - עצות מפתיעות להסכם גירושין

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ליהי איינס

נוטריון - עו"ד ומגשרת כתובת: עצמאות 15 כפר יונה כביש 57 ממזרח למערב, ליד תחנת הדלק סונול

lihiadv@gmail.com

http://www.lihiadv.co.il/

מאת: עו"ד ונוטריון ליהי איינס

הפרקליטים: בצד של הטובים

עצות מפתיעות להסכם גרושין

 

קחו עצה: אל תנסו "לקרוע" את הצד השני בהסכם גירושין. נסו בהחלט להשיג יתרון בנושאים שחשובים לכם. אך יחד עם זאת, לרגע אל תשכחו שגם מחר השמש תזרח ואתם תאלצו להמשיך לגדל ילדים ( ונכדים ) עם הצד השני.
זכרו שכל זמן שהדף לא מתלונן, תמיד יוכלו להגיש תביעה נגדכם לביטול של הסכם.
גם אם תכתבו ותחתמו, לא תוכלו למנוע מהצד השני את הגישה לערכאות. ככל שתלחצו חזק יותר כך ייגבר הסיכוי שתוגש תביעה לביטולו של ההסכם. המציאות חזקה מכל סעיף שתחתמו עליו.
מול כל מתדיין שדוחק ודוחף את הצד השני יש מתדיין שנדחק ונדחף. הוא מתמרמר, מדי חודש מרגיש שיד נעלמה נדחפת לכיסו ולוקחת בלי חשבון. אנשים מגיעים להסכמים ואז אינם מסוגלים לעמוד בהם.
כמעט מדי שבוע אני מקבלת טלפון בו המתקשר/ת מספרים על הסכם ממון/ גירושין שחתמו עליו ועכשיו סובלים ממנו מאוד. מספרים כיצד חתמו על ההסכם תחת לחץ. לא הבינו. לא רצו להבין. לא רצו לריב. חששו. רצו גט. לא רצו שהילדים ייפגעו. ההורים לחצו לסיים.
בפאתי הסיפור תמיד אותה השאלה: אפשר לבטל הסכם גירושין? התשובה תמיד זהה: קשה מאוד ותלוי בנסיבות המקרה.
ההגנה הטובה ביותר על הסכם הוא תוכנו. ככל שיהיה סביר- הסיכויי שהוא יבוטל פוחת ופוחת.
ככל שאפשר להבחין בבירור בצד שחוזק מאוד בהסכם ומנגד צד שהוחלש מאוד בהסכם, כך יחתור בהמ"ש לאזן גם בדיעבד.
כעקרון, קשה מאוד ( מאוד ) לבטל הסכם גירושין. זהו שלם שגדול מסך חלקיו ושלל חלקיו שלובים זה בזה. יש אישה שעבורה קבלת הגט היה שווה איבוד של 10 אחוזים מחלקה בנכס משותף ויש אישה שהגט לא חשוב בעינייה כלל.
קשה יהיה להתחקות אחר המתמטיקה שערך כל צד בליבו. המוטיבציה של אדם אחד לחתור להסכם כולל שונה במהותה מהמוטיבציה של רעהו.אם לא די בקושי הזה, הרי שקיימת גם המשוכה הראייתית.
נטל הבאת הראיה הוא על הטוען כנגד ההסכם ועליו להביא ראיות ממשיות לתמוך בעילות לביטול ההסכם. "אני חושד/ת ש..." אינו מספיק כדי לפתוח את שערי בהמ"ש. בהמ"ש לא ייצא איתכם למסע דייג אחר הוכחה שתצדיק בדיעבד תחושת בטן מעיקה.
אתם כבר זוכרים את כלל הזהב בהסכם טוב: הסכם טוב הוא הסכם שאף אחד לא ממש מרוצה ממנו. איש לא קיבל את מלוא תאוותו בידו ומצאנו איזון שאפשר לחיות עימו בשלום.
מי שעוקב אחר הטורים שלי יודע זאת. תודה, אגב. תמיד נחמד לפגוש אנשים שעוקבים אחר הטורים ונהנים מהם.

יש לי חבר טוב שנוהג לומר:" כל הסכם הוא הבסיס למו"מ הבא" זה לא המקרה שבפנינו. אל תטעו.
אסור להקל ראש ולחשוב שתמיד תוכלו לפתוח את ההסכם מחדש. קל וחומר אם ההסכם כבר מקויים בפועל. גם אם תמיד תוכלו להגיש תביעה אין זה אומר שהתביעה תתקבל ותוכלו להטיל את הקוביות בשנית.
 זכרו שאם יש צד חלש יותר והצד החזק מודע לחולשתו של הראשון ומנצל את אותה החולשה על מנת להשיא את תשואותיו בהסכם- כך תגבר האפשרות שהצד החלש יטען לעילת העושק כעילה לבטלותו של ההסכם.
כן, עושק היא עילה לביטול הסכם בהתאם לחוק החוזים. ולפני שתעלה השאלה: אין קשר אם מדובר בזוג נשוי או בידועים בציבור.
זכרו שזוגות נשואים חייבים לאשר את ההסכם בבית המשפט למשפחה או בבית הדין הרבני. אז מצווה הערכאה השיפוטית להקריא את ההסכם ולבחון את טיב ההסכמה של הצדדים. השופט/ הדיין יבררו עם הצדדים אם הם מבינים את משמעות ההסכם ואם הם מבינים את תוצאות ההסכם. הדברים שתאמרו באולם יירשמו בפרוטוקול ויובאו בפני השופט ביום בו תוגש תביעה לביטול הסכם. 

מוזמנים לפנות אליי בכל שאלה. אני כאן.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: