יום שלישי, 02 במרץ 2021, י"ח אדר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5407068

הפרקליטים במה קורא נט

כתבות בנושאים משפטיים

הפרקליטים: חרבות וזרי פרחים

עו"ד ונוטריון ליהי איינס: טוויסט בעלילה. ילד על הספקטרום האוטיסטי לזוג הורים גרושים. איך זה הסתיים?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ליהי איינס

נוטריון - עו"ד ומגשרת כתובת: עצמאות 15 כפר יונה כביש 57 ממזרח למערב, ליד תחנת הדלק סונול

lihiadv@gmail.com

http://www.lihiadv.co.il/

מאת: עו"ד ונוטריון ליהי איינס

הפרקליטים: מה בין קצבת נכות של ילד לבין מזונותיו

טוויסט בעלילה בסיפור עם ילד על הספקטרום האוטיסטי לזוג הורים גרושים. איך זה הסתיים?

לפני כחודש התקשרו אליי זוג הורים בשיחת ועידה. כך בדרך כלל מתחילים אצלי סיפורי גישור מרתקים. לפני מספר שנים הזוג חתם על הסכם גירושין שאושר בבית המשפט וקיבל תוקף של פסק דין. במסגרת ההסכם, התחייב האב לשלם לאם מזונות עבור בנם והוסכם כי הבן יישאר במשמורת האם ויתגורר אצלה. בעת חתימת ההסכם ואישורו, היה בנם של הצדדים בן שנה וחצי. מאז הגירושין ובשל העובדה כי הילד גדל והאם נישאה שוב ויש לה ילדים נוספים, הסכימו הצדדים בניגוד להסכם הגירושין, שהילד ילון בבית אביו פעמיים בשבוע. לפני כחצי שנה אובחן הילד כמצוי על הספקטרום האוטיסטי והוחלט ע"י המוסד לביטוח לאומי לתמוך בו ולשלם עבורו קצבה חודשית. אביו של הילד (בהתאם להסכם הגירושין) היה אמור לשלם את מזונותיו, פנה לגרושתו וטען כי כעת מאחר ומועברת לחשבונה של האם קצבה, אינו צריך לשלם את מזונות הילד. האם התנגדה והבטיחה כי אם יופסקו התשלומים- היא תפנה ללשכת ההוצאה לפועל ותפתח בהליכי גביה.

וכך נפתחה פגישתנו  ראשונה: התיישבו הצדדים בחדר הגישור ומיד החלו לצחצח חרבות, לשלוף מהבוידעם ולאוורר האשמות ישנות, להעלות באוב זיכרונות של אמאשלו ואמאשלה. בוץ של קורבנות, קטנוניות, הושלך לכל עבר. חזיז ורעם. כדי לסייע לי במציאת פשרה שאציג בפניהם, נשמתי עמוק וצללתי לשני פסקי דין. האחד, של בית המשפט למשפחה והשני של בית הדין הרבני. שתי הערכאות - נתנו פסק דין זהה. נפלא! שתי הערכאות ראו במסה המצטברת של קבלת הקצבה החדשה, בתוספת הגדלת היקף הסדרי השהות של הבן אצל אביו- כ"שינוי נסיבות מהותי", המצדיק התערבותם בהסכם הגירושין ושינוי סכום המזונות שעל האב לשלם. שתי הערכאות המכובדות סברו, כי קצבת הנכות המשולמת עבור הילד נועדה לכסות את הוצאותיו החריגות שנועדו לטיפול רפואי מיוחד, השגחה והוצאות חינוך מיוחדות. לכן כדי לחשב את סכום החבות במזונות, הדרך הראויה היא מצד אחד, לקבוע את היקף החיוב במזונות הילד, ומצד שני, להורות כי הוצאותיו החריגות, רפואיות וחינוכיות הן אלו המיוחדות הנובעות מהצרכים המיוחדים והן אלו שאינן נובעות מהצרכים המיוחדים, תשולמנה מתוך קצבת הנכות, ולחייב את האב בהשתתפות במחצית, רק מקום שבו ההוצאות בפועל עולות על הקצבה המשולמת. משכך, ברור היה לצדדים שאם הם לא יגיעו להסכמות ויתפשרו, יאלצו לשוב ולסובב את הרולטה של בית המשפט ועל הדרך להיפרד מסכומי כסף לא מבוטלים.  גרוע מזה- יהרסו כל הגשרים שהשקיעו ובנו במהלך השנים האחרונות למען בנם המשותף. זה לקח שני מפגשים בנפרד ועוד שניים ביחד, כדי להתחיל לעבוד על פשרה. מכאן, זה הפך קל יותר. משום שהתחלנו לדבר במספרים. ומספרים לא טועים. בדקנו יחד את סך ההוצאות שמשולמות עבור הבן. חישבנו את כל ההוצאות.

זה המקום לתת לכם הורים יקרים עצת זהב! במקרים כאלו, אלוהי הדברים נמצא בניירת מסודרת. בקבלות, בקלסרים ערוכים עם חוצצי נושא. בהעתקי חוות דעת. באסמכתאות. ככל שהניירת ערוכה ומסודרת, נוחה וזמינה, כך יהא קל יותר לסייע לכם.

נמשיך, החלטנו שנפתח חשבון בנק נפרד שאליו תופקד הקצבה. מינינו את האם להיות "הורה מרכז". אפשרנו לאב לעקוב אחר הנעשה בחשבון הבנק וקבענו איזה הוצאות ישולמו מהחשבון החדש. הסכמנו שככל שסכום ההוצאות המוסכמות, תהיינה מעבר לסכום מלוא הקצבה, ובכפוף להצגת קבלות, שתציג האם לאב, יישא האב במחצית יתרת ההוצאות. מאידך, ככל שתוותר יתרת זכות בחשבון הנפרד, אזי תשמש יתרה זו לצרכי הבן, בהתאם להסכמות ההורים. הסכמנו שעל האם לפעול בכדי לממש את זכותה להחזרים כספיים/ הטבות/מענקים בשל מצבו של הבן מכל גוף שהוא. הסכמנו שמחצית מהסכומים שיתקבלו יקוזזו מחלקו של האב מדמי המזונות או מההוצאות החינוכיות והרפואיות בהתאם למקור הסיוע.

אך בעיקר הסכימו הצדדים להניח את החרבות ולהגיע לפשרה.

אגב, אתם יודעים איך יודעים אם פשרה היא פשרה טובה? התשובה היא: כששני הצדדים אינם מרוצים ואף אחד לא מרגיש שניצח. כך יודעים שזו פשרה טובה. כך, ובזר פרחים משגע שהצדדים שלחו לי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: