יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

הפרקליטים במה קורא נט

כתבות בנושאים משפטיים

לא שילם מזונות- ישלם מחלקו בדירה המשותפת

תעלולים בנוסח פלישתים - ברוב המקרים לא משתלמים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ליהי איינס

עו"ד ומגשרת כתובת: עצמאות 15 כפר יונה כביש 57 ממזרח למערב, ליד תחנת הדלק סונול

lihiadv@gmail.com

http://www.lihiadv.co.il/

 

יש הקוראים סיפורת ויש הקוראים מדע בדיוני, אני קוראת בעיקר פסקי דין ובזה, האמינו לי יש די והותר סיפורת ואינסוף מדע בדיוני. זוכרים שסיכמנו ש"צדק" זה שם של כוכב לכת..

השבוע קראתי פסק דין מעורר השראה  מפי כב' השופט סארי ג'יוסי אב בית הדין ועימו כבוד השופטת אספרנצה אלון וכבוד השופט חננאל שרעבי, אשר ישבו בדין בתיק ערעור משפחה בבית המשפט המחוזי בחיפה ודחו ערעור, שהוגש על פסק דין שעסק במזונות. והנה קם לו הצדק עומד בכתפיים יציבות ומזכיר לי שוב, מדוע בחרתי ועודני בוחרת מדי יום, לעסוק במקצוע כל כך לא פשוט.

מעשה שהיה כך היה, זוג התחתן ונולדו להם שני ילדים. לימים פרץ סכסוך בין הצדדים והם החליטו לסיים את מערכת היחסים. הצדדים הגישו תביעות זה כנגד זה, הן בעניין משמורת והן בעניין מזונות וכן בעניין איזון משאבים – חלוקת הרכוש המשותף ופירוק שיתוף מקרקעין- העוסק במכירת דירת מגורי הצדדים.
עד כאן מוכר.
אולם, אז פסק הדין מספר לנו על החלטה מעניינת שנטל האב: מכירים את "תמות נפשי עם פלשתים"? )רעיון רע באופן כללי, רעיון אפילו רע מאוד בזמן גירושין עם ילדים) בצעד חד צדדי, החליט האב לעזוב את דירת המגורים, וכן נטל שנה של חופשה ללא תשלום מעבודתו ואף הגדיל לעשות, וסגר את העסק הפרטי, שניהל במקביל להיותו שכיר.
האישה נשארה לבדה עם הילדים לגור בדירת הצדדים, קיבלה משמורת מלאה על הילדים והגישה בקשה למזונות זמניים עד לקבלת פסק הדין בתביעת המזונות.

בית משפט קמא ( בענייננו, בית משפט למשפחה בחיפה ) קבע כי על האב לשלם מזונות זמניים בסך 1300 ₪ לכל ילד ואף לשלם את מחצית החזר המשכנתא, שאמורה האישה לשלם וזאת חלף הוצאת המדור של הקטינים. את המחצית השנייה של המשכנתא, היה על האב לשלם בכל מקרה, משום שזהו חלקו ברכוש המשותף.

האב טען כי מאחר וסגר את העסק וכן מאחר ואינו מועסק כשכיר והוא מתגורר בבית אימו, הוא אינו יכול לשלם את המזונות שנקבעו לו. ( אוי, פלשתים ) כבוד ראש ההוצל"פ לא שהה לטענה כזו או אחרת של האיש וכך מצא עצמו האחרון, עם חוב מזונות של 100 אלף ₪ כעבור שלוש שנים.

בכל הזמן שחלף מהגשת התביעה ועד לפסק הדין, חיה האישה עם הילדים בדירת המגורים ללא מזונות ושילמה לבדה את מלוא החזר המשכנתא והמתינה בציפייה דרוכה לפסק הדין.
בפסק הדין קבעה כבוד השופטת עינבל קצב – קרן כי האב הינו "סרבן מזונות" היינו, אב אשר מסוגל לשלם מזונות אך נמנע מתשלומם, וכי בשל כך יש גם לקזז את מלוא החוב המצוי בהוצל"פ אליבא חוב המזונות – מחלקו של האב בבית המגורים, ואף הגדילה לעשות וקבעה כי על האב לשאת בדמי המדור עבור הקטינים עד להגיעם לגיל 18 שנים ולשלמם לידי האישה בסכום חד פעמי מהוון, שינוכה מחלקו בכספי מכירת הדירה.

אז אץ רץ לו האיש והגיש ערעור על פסק הדין ו"על הדרך" שילם את חובו למזונות בהוצל"פ, וניסה לרחוץ בנקי כפיו ולטעון כי אינו חייב עוד חוב מזונות ולכן אין לראות בו "סרבן מזונות" ואין כוף עליו הוון של תשלומי המדור. זה לא הצליח לו.
כאמור, חרף העובדה כי אין הוראת חוק מפורשת המאפשרת היוון מזונות ותשלומם בפעימה אחת להורה המשמורן, בית המשפט המחוזי דחה את הערעור שהגיש האב והפעיל את סעיף 8 לחוק בתי משפט לענייני משפחה שמאפשר לבית המשפט לפסוק בהתאם לשיקול דעת רחב לשם הכרעה צודקת ( כן כן  קראתם נכון- " הכרעה צודקת"! )
בית המשפט ערך בחינה של משך הזמן בו לא שולמו המזונות ועימם המצוקה הכלכלית ממנה סבלו האישה והילדים והחליט כי על האב לשלם בפעימה אחת מהוונת את מלוא דמי המדור על מנת להבטיח קורת גג לקטינים. עם הכספים הללו, יש יותר סיכוי שהאישה תצליח לרכוש את חלקו של האיש בדירת המגורים.
בית המשפט פירט בהחלטתו כי לא השתכנע מהתשלום ששילם האב באיחור של שלוש שנים וזאת בשל הנחת היסוד כי לרוב, ההתנהלות בעבר מלמדת על העתיד לבוא. עוד הזכיר לנו בית המשפט המחוזי את החלטת בית המשפט העליון בפרשת עמיצור, שקבע כי על האב למצות את מלוא פוטנציאל ההשתכרות שלו וש"תעלולים" בנוסח פלישתים הם תעלולים יקרים מאוד למחולל אותם.
בית המשפט מצוי כעת בפגרה, אך אני אשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה כתמיד.

ליהי איינס, עו"ד ומגשרת
טל. 054-6301303
פקס. 077-3384386
אתר: www.lihiadv.co.il

ליהי איינס עורכת דין ומגשרת מוסמכת
אסטרטגיות משפטיות לניהול תיק גירושין מנצח
הסכמי גירושין
הסכמי ממון
צוואות
בקשות לצו ירושה/
קיום צוואה
ידועים בציבור
תיקי מזונות בהוצל״פ
גישור וייצוג בבית משפט למשפחה
ובבית דין רבני

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: