יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

חדשות במה קורא נט

חדשות בכפר יונה והסביבה, חדשות, חדשות בכפר יונה, חדשות השרון,חדשות פרדסיה,חדשות עמק חפר ובת חפר, מה קורא בכפר,

חדשות כפר יונה: עושים דבש באהבה

טליה חכמון ונועה מושקא בן גיגי מוסרות לכם שנה טובה בביקור בכוורות של איל אופיר בכפר חוגלה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רון שלום

רכז המערכת במגזין מה קורא בכפר, מה קורא נט צלם עורך ומפיק

מאת: רון שלום

עושים דבש באהבה/ רון שלום

איל אופיר דבוראי ממושב חוגלה הכניס אותנו לעולם הדבורים והדבש

במשק של ישי אופיר (אבא של איל) בכפר חוגלה הייתה עגלה אחת שהייתה ההתחלה של הרפת. בשנת 1959 זיהה ישי אופיר נחיל דבורים על עץ. הסתקרן. חקר והתעניין. נחיל הדבורים היווה את הכוורת הראשונה.

השבוע התארחנו אצל איל אופיר הדבוראי החביב שהכניס אותנו לעולם הדבורים והדבש.

"בצעירותי התלבטתי אם להיות שכיר או עצמאי. בחרתי להיות עצמאי בענף הדבורים כי עקיצת דבורה עוברת הרבה יותר מהר מעקיצה של הבוס" אומר לנו בחיוך.

איל עשה לנו סיור מרשים במפעל הדבש ובכוורות הפרושות בשטח.

האם ידעתם שלדבורים יש מנגנון ביולוגי לשלוט במזג האוויר בתוך הכוורת?

איל מספר כי בחורף הדבורים מתחככות זו בזו ומחממות את עצמן עד כדי שמי שעומד מחוץ לכוורת רואה אדים עולים ממנה. בקיץ הדבורה שואבת מים בחדק פיה ומגיעה לכוורת ותוך כדי נענוע מטורף בכנפיה שופכת את המים וכך מקררת את הכוורת.

  • מהן הסכנות לענף המטרידות את הדבוראי? –"חוסר בריאות ירוקות  בגלל הבנייה במיוחד בישראל. מחלות של דבורים. וירוסים. רעל מריסוסים. גניבות של כוורות במיוחד באזורים הקרובים ל'קו הירוק'. אוכלוסיית המדינה גדלה – ייצור הדבש נותר בגודלו או אפילו קטן. הדבוראים הם וותיקים וכמעט אין דור צעיר".
  • כיצד אתם משתלבים עם החקלאים? –"אנו תלויים בחקלאים תלות די טוטאלית כי הכוורות תמיד נמצאות בקצה חלקו של פרדס. לא אוהב להשמע כמתלונן אבל לא קל להיות חקלאי ועבודת הדבוראי קשה ביותר כי הכוורות נמצאות על הקרקע ורוב העבודה של דבוראי בגובה הקרקע".
  • מה יש לך לומר לתושבי כפר יונה והשרון? –"להיות דבוראי זו עבודה מרתקת הן בשטח והן בעיבוד הדבש מחלת דבש עד לדבש בצנצנת שכולנו מכירים. יש המון סיפוק והתרגשות כל פעם מחדש. מי שמנסה יש סיכוי שיאהב את העשייה".

עבור צילומי השער לגיליון ראש השנה של מה קורא בכפר ולכתבה כאן באתר מה קורא נט הגיעו אתנו שתי בנות מדהימות מכפר יונה. שתיהן נהנו מיום מרשים, מעניין ומרתק עם חוויה של למידה וחקר של ענף מורכב וייחודי.

בואו נכיר את מי שדיגמנו בכפר חוגלה:

טליה חכמון בת 12 וחצי מכפר יונה, תלמידת ביה"ס עתיד. אוהבת לרקוד ולעשות 'שופינג'.


נועה מושקא בן גיגי בת 10 וחצי תלמידת כיתה ה' בביה"ס 'דרך' ע"ש רונה רמון, חניכה בשבט הצופים 'רגבים', אוהבת לצייר ולרקוד. משתייכת לסוכנות דוגמנות HH MODELS

נועה מושקא מברכת בברכת שנה טובה עם המון דבש:

צפו בגלריית התמונות:

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: