יום רביעי, 05 באוגוסט 2020, ט"ו אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5407068

תורה וקבלה במה קורא נט

תורהקבלה

הצצה לפרשת השבוע: פרשת 'תולדות' - מעשי אבות סימן לבנים

סרטון שבועי: הצצה לפרשת השבוע עם הרב שמרלינג. "גור בארץ הזאת" - ציווי ליצחק ולצאצאיו. עוד בפרשה: התאומים עשו ויעקב. מכירת הבכורה. "הקול קול יעקב והידיים ידי עשו"

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רון שלום

רכז המערכת במגזין מה קורא בכפר, מה קורא נט צלם עורך ומפיק

מאת: רון שלום

הצצה לפרשת השבוע: פרשת 'תולדות' - מעשי אבות סימן לבנים

לקראת שבת, בכל שבוע את ההצצה לפרשה. דברים הבאים מן הלב ונכנסים אל הלב. מאת הרב נחמיה שמרלינג מכפר יונה.

השבת: הצצה לפרשת 'תולדות.

מעשה אבות סימן לבנים. בעקבות הרעב בארץ כנען: יצחק יורד מצריימה. כמו שאברהם אביו ירד מצריימה. מעניית מאוד העובדה כי, בשונה מירידת אברהם למצריים ובשונה מהירידה העתידית של יעקב והשבטים לפרעה במצריים - כאן בפרשה, הקב"ה עוצר את יצחק בדרכו מצריימה ומצווה עליו: "אל תרד מצריימה...גור בארץ הזאת". יצחק חונה בגרר ו'מתארח' בארץ פלישתים אצל אבימלך מלך גרר.

הרב נחמיה שמרלינג עם הסברים נפלאים על הפרשה.

כדאי ונעים לשמוע.

צילום סרטון: בית חב"ד כפר יונה

צילום מסך: רון שלום

עד כאן הצצה לפרשה ודבריו של הרב נחמיה שמרלינג

עוד בפרשה:

אנו למדים על התפילות של יצחק 'לנוכח' אישתו רבקה העקרה. יצחק ורבקה מלמדים אותנו מהי כוחה של תפילה. רבקה שהיתה עקרה יולדת תאומים. יעקב ועשו. עוד נקרא בפרשה על מכירת הבכורה מעשו ליעקב. בציווי של אימו רבקה, מתחפש יעקב לעשו ומקבל מאביו את הברכה של הבכור.

גם בפרשת 'תולדות' סיפור דומה עם רבקה שמוצגת בגרר כאחותו של יצחק, ממש כמו עם שרה שהוצגה במצריים כאחותו של אברהם. גם כאן מופיע עניין בארות המים שחפרו עבדי אברהם ועכשיו נחפרים שוב ע"י יצחק ועבדיו. עניין המים מסתיים בבאר שבע בבאר שנקראת 'שבעה'. ומהיכן השם באר שבע? מהבאר שנקראת 'שבעה'. נזכיר כי בפרשת 'וירא' בדיוק על אותה באר, נשבעו אברהם ואבימלך מלך פלישתים, וכרתו ברית תוך כך שאברהם מעמיד במקום שבע כבשות ומעבירן לאבימלך מלך פלישתים כעדות על קניין הבאר.

יעקב עומד לצאת ל'גלות' של 22 שנים לפדן ארם לקראת תחילת הקמת הבסיס של העם היהודי. לעתיד לבוא כידוע, בעקבות הרעב בארץ (ובעולם) גם יעקב יורד מצריימה לקראת השיעבוד לפרעה במצרים. 

מעשה אבות סימן לבנים.

שבת שלום

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: